הזרקת טסיות – PRP

פרולותרפיה, הזרקת טסיות דם (PRP) ואף הזרקת תאי גזע הן שיטות טיפול יעילות בקרעים חלקיים בגידים או ברצועות. שיטות אלו מחזקות את רקמות הקולגן ומרפאות, לפחות באופן חלקי, את האזור הפגוע. לרוב, הזריקות נעשות תחת הדמיית אולטרסאונד, כך שניתן לזהות את מיקום הקרע ולהזריק בדיוק לתוכו.

טסיות הדם הם תאים קטנים שתפקידם המוכר הוא לגרום לדם להיקרש בעת פציעה ולמנוע דימום כבד. PRP הוא דם (לרוב מהמטופל עצמו) שיש בו ריכוז גבוה של טסיות דם. הטיפול ב PRP הולך ומתברר כטיפול יעיל מאוד למגוון גדול של פגיעות ובעיות וזאת הודות לכך שבטסיות הדם נמצא חומרים הנקראים "פקטורי גדילה" בריכוז גבוה. פקטורים אלו מעודדים צמיחה וריפוי של תאי סחוס, רקמת חיבור בגידים ורצועות, שריר, עור, קולגן מתחת לעור ואפילו שיער. בפרולותרפיה, הסוכר המוזרק מעודד את יצירת פקטורי הגדילה ואילו בטסיות הם כבר מוכנים לפעולה. על ההתעניינות הגוברת ב-PRP מלמדת העובדה שרק בשנים האחרונות התפרסמו מעל 15,700 מאמרים בנושא שמתוכם אלפי מחקרים. חשוב מאד לציין שסוד להצלחת הטיפול תלוי היסודיות הטיפול. זריקה בודדה לתוך מפרק או לגיד עשויה להשפיע פחות מאשר טיפול שכולל מבנים מסביב, גם אם הם לא נפגעו. 

סוגי פתולוגיות שניתן לטפל עם PRP: 

  • קרעים חלקיים בגידים וברצועות
  • שחיקת סחוס
  • פגיעה עצבית מקומית
  • בכאב גב וצוואר 
  • סיוע בהשתלת עצם או גיד
  • סיוע בהשתלת שיניים
  • בהתקרחות ובקמטים בעור
הזרקה לתוך קרע בגיד תחת אולטרסאונד

מה כרוך בטיפול PRP? לוקחים דם מהמטופל, מפרידים את החלקים שבו בעזרת סיבוב בצנטריפוגה ומרכזים את טסיות הדם במעט נוזל פלאזמה. את שאר הנוזל ואת כדוריות דם האדומות זורקים ואת הפלאזמה העשירה בטסיות מזריקים למקום הפגיעה.
רוב הרופאים שמטפלים בשיטה זו משתמשים בערכות שונות להכנת המוצר הסופי להזרקה, דבר שדי מייקר את הטיפול. 

במרפאה שלנו, הטיפולים מכוונים לבעיות שריר-שלד ולפגיעה מקומית בעצבים. יש מגוון סוגי טיפול בPRP; יש אלו ממדגישים את ריכוז הפקטורי גדילה בעוד ויש טכניקות שמרכזות את המרכיב האנטי-דלקתי של הטיפול. בנוסף, שיטות הטיפול משתנות לפי כמות מדלל הדם אם בכלל הוא נכנס לערכה, שימוש בסידן להאיץ את קרישית הדם, כמות הכדוריות דם הלבנות ומהירות הסירכוז, שמאד משפיע על מספר הטסיות שנשארות חיים. יש יתרונות וחסרונות בכל אחד מהשיטות הללו.  

חשוב מאד לציין שסוד להצלחת הטיפול תלוי היסודיות הטיפול. זריקה בודדה לתוך מפרק או לגיד עשויה להשפיע פחות מאשר טיפול שכולל מבנים מסביב, גם אם הם לא נפגעו.

PRF – טסיות עשירות בפיברינוגן

טסיות עשירות בפיברינובן (PRP) היא גרסה פשוטה מאוד של פלזמה עשירה בטסיות דם בכך שלא משתמשים במדלל דם למנוע קרישה. פשוט מרכיבי הדם מופרדים בצנטריפוגה, הטסיות נשאבות ואז מוזרקות. תיאורטית, ברגע שטסיות הדם נקרשות בתוך הגוף, הטסיות משחררות את 'פקטורי הגדילה', וזה אמור להיות טיפול יעיל בהרבה. טיפול זה נמצא כמוצלח במיוחד בטיפול בשחיקת סחוס במפרקים ניוונית ובקרעים בגידים.

לקביעת תור

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

סוגי טיפול נוספים

טיפול בכאב עצבי מקומי

פרולותרפיה

הזרקת תאי גזע

זריקות אפידוראליות וחסמי עצב צוואריות

דיקור יבש

ארגונומיה ותרגילים