ארגונומיה ותרגילים

אפשר לומר שזהו הטיפול החשוב ביותר מכל הטיפולים. ארגונומיה לקויה עלולה להנציח את הכאב, כך שאם לאדם מקבל את כל הטיפולים הטובים בעולם, ובכל זאת ימשיך להתעלל בעמוד השדרה שלו, ישן ויעבוד בתנוחות המעמיסים על הגוף, הכאב שלו יחזור. לכן חשוב ליישם תנוחות עבודה ושינה בריאות על מנת להשיג תוצאות טובות לטווח ארוך.

אתם מרגישים שהכאב מתעורר כל לילה אבל פוחת במשך היום? אולי תנוחת השינה שלכם מנציחה את הכאב שלך? אנו מבלים חלק מכובד של היממה בשינה כך שהיא משפיעה משמעותית על הגוף. או שאולי הכאב מחמיר במשך היום? יתכן שתנאי הארגונומיה בעבודתך אינם אופתמליים. 

אחד הדברים הכי חשובים בטיפול הוא לשנות ולטפל בגורם הבעיה, שהוא, פעמים רבות הרגל יציבתי במצבים מסויימים לא נכון. אנחנו מבלים שעות ארוכות, אם בשינה או בעבודה במצבים שהתרגלנו אליהם, לא תמיד הכי אופתימליים. שרירים ורצועות למיניהם יכולים להיות במצב של מתיחה, שרירים במצב של קיצור,במשך שעות ארוכות, יום יום. מתיחה מתמדת של השרירים יכולה לפגוע בפעילות השרירית ושל הרצועות ולגרום לאי יציבות של המפרק. קיצור של השרירים מעוות את היציבה ויכול לגרום ללחץ על מבנים אחרים כגון עצבים מסויימים. מצבים אלו עלולים לגרום לכאב כרוני. 

איור מס. 3
איור מס. 2
איור מס. 1

כדי להחזיר את הגלגל אחורה, על המטופל לבצע תרגילים לחיזוק השרירים שנמתכו כל השנים האלו. פעם התאמנתם עם משקל יחסית  כבד ותוך שניות התחלתם לפתח כאב? זה בדיוק מה שקורה כשהבן אדם היושב כפוף (ראה איור מס. 1) ינסה לשבת ישר. האדם יושב, כמו רבים מאתנו, בתנוחת יציבה שאנו מכנים "צורת כ".זוקפי הגב שלו פשוט חלשים וניסיון לשבת ישר יגרום לכאב בדיוק כמו המצב של אימון על שרירים לא מוכנים לכך! ידיים מושטות קדימה אל המקלדת וגב כפוף. שרירי הבטן נמצאים במצב מקוצר למשך שעות ארוכות וכך בעצם מתקצרים עם הזמן ומצד שני, שרירי הגב נמתחים, אבל הם לא פועלים לזקוף את הגב וכך הם נחלשים. עליו להתחיל עם תרגילים קלים יותר, גם אם קצת כואב בהתחלה. 

ראו איך תינוק בגיל 8 חודשים יושב כל כך יפה (איור מס. 2). ללא הנחיות. ישיבה נכונה המול מחשב מודגמת באיור מס. 3. תרגיל פשוט ניראה בקליפ מס. 1. שים לב למנח הידיים. 

ראה איור מס. 4 על תנוחת שינה לא נכונה עקב אותו העקרון: מבנים בצד אחד במתיחה וצד השני בקיצור. יתכן לחץ על עצבי הצוואר שיגרום לכאב להקרין לאורך כל הגפה העליונה. איור מס. 5 מראה שינה נכונה, עם הגוף שוכב בקו ישר עם הראש. 

 תרגיל 'בטן סטטי' זה מחזק את כל ארבעת שרירי הבטן (איור מס. 5). להתחיל בהדרגתיות ועם ההתחזקות לעלות עד שמגיעים לדקה או יותר. אם הגב כואב בתרגיל זה, ניתן להרים מעט את הישבן, אך זה מפחית מקושי התרגיל ומיעילותו. תרגיל זה איננו קל בכלל!

איור מס. 6
איור מס. 5
איור מס. 4

כדאי להתייעץ עם פיזיותרפיסט או מאמן אישי לגבי תרגילים ולא להתבסס על אמונות פופוליסטים. 

אל תתאמנן רק על מה שנוח לכם! תתאמנו גם על מה שמאתגר אתכם! אלו הן כמה דוגמאות שניתן לבצע בבית. חשוב לקבל הדרכה מפיזיותרפיסט או מדריך כושר טוב על מנת לתקן את הבעיה ולא להחריף אותה. המדריכים לרוב נותנים תרגילים לכל חלקי הגוף ומשתדלים לאזן בין השרירים. הדבר מאפשר שליטה מקסימאלית על כל מערכת השלד.

לקביעת תור

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

סוגי טיפול נוספים

הזרקת טסיות – PRP

טיפול בכאב עצבי מקומי

פרולותרפיה

הזרקת תאי גזע

זריקות אפידוראליות וחסמי עצב צוואריות

דיקור יבש