זריקות אפידוראליות וחסמי עצב צוואריות

זריקות אפידורליות מכוונות בעיקר להפחתת הדלקת סביב עצב שורשי. סביר יותר שזה יעזור למטופלים צעירים יותר עם כאב המקרין לרגל במשך פחות משלושה חודשים. מכיוון שזריקות אפידורל בצוואר טומנות בסיכונים גבוהים בהרבה, אני מבצעת הזרקות סביב העצב תחת הדמיית אולטרסאונד, בין 1-2 סמ תחת לעור עם הרבה פחות סיכונים.

מטרת הזריקות האפידורליות הינה להפחית את הדלקת מסביב לעצב, אם היא באמת ישנה. בדרך כלל, הזריקות מועילות במטופלים  במיוחד מתחת לגיל 50,  הסובלים מכאב שמקרין לרגל (או ליד, במקרה של בעיה צווארית) וקיים פחות מ3 חודשים. הזריקות אינן מועילות לכאב עמוד שדרה שאינו מקרין לרגל או ליד. ברור שאם לחץ על העצב נוצר כתוצאה של שינויים במבנה, לחץ על העצב על ידי מפרקי הפצטים, לא צפוי תועלת לטווח ארוך עם הזריקה. אבל קודם כל, יש דברים אחרים שחשוב לוודות- שהכאב אכן מוקרן מהעצב ולא ממקורות אחרים. כפי שהוסבר בפרק של 'כאב מפריצת דיסק', בחלק גדול מהמטופלים הסובלים מכאב גב מקרין לרגל וליד, הפריצת דיסק שרואים בהדמיה אינה קשורה לכאב. חסרים סימנים פיזיקלים לתמוך בעניין, ומומלץ לחפש סיבה אחרת לכאב.

רוב הזריקות האפידורליות נעשות לטיפול בכאב גב מקרין לרגל. בדרך כלל, התמיסה מכילה סטראוידים מדוללים עם הרדמה מקומית וסיליין (מים מעט מלוחים), אם כי יש הרבה מחקרים שהעידו על כך שסטראוידים לא מועילים מעבר למים והרדמה שמוזרק כל אחד בנפרד. מטרת הסטראויד הינה להפחית את הדלקת סביב לעצב. ברוב המקרים של כאב מתמשך, המרכיב הדלקתי כבר עבר ולכן הזריקות פחות מועילות. כיום, רוב המרכזים מבצעים את הזריקות תחת שיקוף, וכך ניתן לראות את פיזור חומר הניגוד ולוודות שהזריקה הגיעה למקום הנכון. קיימים סיכונים אפסיים לפגיעה עצבית, זיהום ודימום, אבל סך הכל היא זריקה בטוחה. 

אסור שהמטופל יהיה תחת טיפול של מדלל דם (למעט אספירין), או עם מחלה זיהומית כלשהי.

חסימות עצב צוואריות

מכיוון שהחלל האפידורלי כל כך קרוב לחוט השדרה, זריקה אפידורלית צווארית כרוכה ביותר סיכונים מאשר זריקה בגב התחתון. אך יש בשורה טובה: יש תחליף הרבה יותר בטוח ובריא. לאחרונה, יצאו מחקרים על שיטת זריקה סביב עצב שורשי בצוואר שנמצא 1-2 סמ מתחת לעור, שהוא די רחוק מחוט השדרה. זו זריקה שחייבת להתבצע תחת הדמיית אולטרסאונד, גם ניתן לראות את העצב ממש (שלא ניתן תחת שיקוף). בשיטה זו, מזריקים מים סטריליים עם מעט דקסטרוז. התוצאות של המטופלים שלי הן טובות מאד ומחזיקות מעמד הרבה יותר זמן מזריקות אפידורליות רגילות (חודשים ואפילו שנים).  

  

לקביעת תור

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

סוגי טיפול נוספים

הזרקת טסיות – PRP

טיפול בכאב עצבי מקומי

פרולותרפיה

הזרקת תאי גזע

דיקור יבש

ארגונומיה ותרגילים