דיקור יבש

דיקור יבש, בניגוד לאקופנקטורה המזרחית, מבוסס על דיקור למבנים אנטומיים מוגדרים היטב, בדרך כלל שרירים. זה אמור לאפס את עצבוב של השריר ובכך משחזר את התפקוד, ועוצר את מעגל הקסמים של התכווצות הממושכת של נקודת ההדק.

הגירוי התוך שרירי נקרא גם בשם דיקור יבש, או דיקור מערבי. הטכניקה מבוססת על דיקור בנקודות ההדק ושחרורן. בניגוד לדיקור הסיני, אין לו קשר לכוחות הצ'י או למרידיאנים, זוהי טכניקה ברפואה המערבית הקונבניונאלית והיא מבוססת על האנטומיה של השרירים, העצבים והחיבור ביניהם. על מנת לבצע דיקור יבש, על המטפל להכיר את האנטומיה בצורה טובה ומדוייקת על מנת להכניס את המחט במיקום המדוייק.
לעוד מידע בעברית ובאנגלית על דיקור יבש, היכנסו לקישוריות הבאות.

כאשר נקודות ההדק אינן מטופלות, הן יכולות לגרום לכיווצים בשריר למשך חודשים ושנים, חוסר אספקת דם (איסכמיה), חולשה של השריר, פעילות שריר לא יעילה והכי חשוב, כאב חמור. כמוסבר בפרק על כאב הנובע משריר, נקודות ההדק יכולות להיווצר מפגיעה טראומטית או משחיקה לאורך זמן הנובעת מיציבה לא נכונה וארגונומיה לקויה- הכי שכיחה ביניהן היא טכניקת הרמה בעייתית וצורת שינה לא בריאה. נקודות ההדק יכולות להיווצר הן בשריר חלש ומתוח והן בשריר פעיל ומקוצר. בשני המקרים דיקור יבש יוכל להביא תועלת רבה.

בדיקור היבש (IMS) משתמשים באותם המחטים שבשימוש בדיקור הסיני, אך מכניסים אותם עמוק יותר ואל תוך נקודות ההדק. בנקודות ההדק יש כאמור, מעגל של כיווץ שמביא לחוסר אספקת דם (איסכמיה) שמביא לכאב שמביא לכיווץ וכן על זה הדרך. כאשר הדיקור היבש זה נעשה בצורה טובה, הטכניקה עוצרת את מעגל הקסמים תוך דקות ולפעמים אפילו שניות וגורמת להרפית השריר ולהפסקת הכאב. למעשה, הדיקור היבש עושה את אותה הפעולה כמו העיסוי, אלא שהתוצאות נשארות לאורך זמן בצורה הרבה יותר טובה

בניגוד לדיקור הסיני שבו המחטים נשארים בגוף למשך עשרים דקות, כאן המחטים נשארים בין שניות לדקות ספורות, אבל אפילו כך, הם מעוררים תהליכים שממשיכים להשפיע על השריר במשך עד ארבעים ושמונה שעות וכך בעצם מצליחים לייצר הרפיה של השריר לטווח ארוך מאוד.

לרוב, מספיקים בין שניים עד חמישה טיפולים, אך זה תלוי מאוד במשך הזמן שבו נקודות ההדק קיימות. ככל שהן קיימות זמן רב יותר בשריר, כך יהיה קשה יותר לשחרר אותן יזדקקו ליותר טיפולים ובכל טיפול ליותר מחטים.
עם זאת חשוב לזכור כי בשביל להצליח בטיפול לטווח הרחוק, לא מספיק לשחרר את השריר ואת הכאב, אלא יש לשנות את הגורם לנקודות ההדק ולכן יש להקפיד על ביצוע תרגילים שינתנו במרפאה ושינוי היציבה והארגונומיה בחיי היום-יום.
מספר מחקרים השוו בין דיקור יבש לזריקות של חומרים שונים לנקודות ההדק, כמו סטרואידים, מאלחש מקומי, בוטוקס, סליין ומים סטריליים. ממחקרים אלו עולה שאין יתרון בהזרקת חומרים על פני דיקור יבש (Cummings and Baldry 2007) היתרון שיש דווקא בדיקור יבש הוא, בנוסף על הפשטות, שאפשר להיות יסודיים יותר. הסיבה לכך היא, שכשמזריקים חומר מסויים, יש הגבלה על כמות שניתן להזריק וכך בעצם ניתן להזריק רק לנקודות ההדק עצמן. בדיקור היבש לעומת זאת, ניתן להגיע גם לנקודות קרובות אשר על פי הרפואה המוסקולוסקלטלית הינן גם חשובות לריפוי ולשחרור השריר לאורך זמן.

מקרים נפוצים בהם הדיקור היבש יעיל במיוחד

  • שחיקה בשרירי הגב והצוואר (אמא, אני לא ממש יודע איך לתרגם את זה…), וויפלאש (צליפת שוט- פגיעה שנלווית פעמים רבות לתאונות דרכים)
  • כאב גב
  • כאב צוואר
  • סוגים מסויימים של כתף קפואה
  • סוגים רבים של כאבי צוואר המקרינים לזרוע
  • כאב במרפק, שחיקת גידי האמה (tennis elbow)
  • בורסיטיס בירך

יש גם שיטות אחרות שמשתלבות יפה עם שיטת הIMS
.ראה דפים על פרולותרפיה, טיפול בהזרקת טסיות, תרגילים וארגונומיה.

לקביעת תור

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

סוגי טיפול נוספים

הזרקת טסיות – PRP

טיפול בכאב עצבי מקומי

פרולותרפיה

הזרקת תאי גזע

זריקות אפידוראליות וחסמי עצב צוואריות

ארגונומיה ותרגילים