הזרקת תאי גזע

השומן שלנו עמוס בתאי גזע שיכולים ליצור מחדש רקמות חדשות. כן, קראת נכון. אם יש לך שחיקת סחוס בינונית עד חמורה, קרע בגיד או ברצועה, הזרקת תאי גזע יכולה לעשות פלאים לריפוי. והם נלקחים מהשומן שלך!

הזרקת תאי גזע שמקורו בשומן

כן, קראת נכון. ניתן לנצל היטב חלק (קטן) מהשומן שלך כדי לשקם רקמות פגועות בגוף.

הקדוש ברוך הוא נתן לנו מתנות אדירות: תאי גזע.

'מחקר בתאי גזע יכול לחולל מהפכה ברפואה יותר מכל מאז האנטיביוטיקה.' רונלד רייגן 2004

לרקמת שומן יש כמות עצומה של תאי גזע שניתן להשתמש בהם כדי לרפא ולחדש רקמה פגועה. כולנו שמענו על השתלות מח עצם לחולי לוקמיה ומחלות אחרות, טיפול יחסית ישן; חולים אלו מקבלים השתלת מח עצם על מנת שיוכלו לחדש את תאי הדם הלבנים או האדומים שלהם. תאי גזע אלו המתמיינים לייצור של סוגי תאי הדם השונים. אנו רוצים את תאי גזע 'המזנכימליים' שמקורם בעיקר בשומן ובמיח עצם, שמיועדים לשקם רקמות פגועות במערכת השריר-שלד, לרבות בסחוס, עצם, שריר, גיד ורצועה.
הזרקת תאי גזע מזנכיימליים היא תופעה חדשה יחסית והופכת פופולרית יותר, נחקרת יותר ומתקדמת בטכניקות כל הזמן. ישנם רופאים רבים שמעדיפים לשאוב את תאי הגזע ממיח עצם ולהזריק את החומר שנשאב לרקמה הפגועה. עם זאת, מחקר הראה שרקמת שומן מכילה בערך פי 100 תאי גזע מזנכיימליים ממח העצם. לא רק זה, אלא שהקב"ה נתן לנו עוד מתנה: בעוד תאי הגזע המזנכיימליים במח העצם 'מזדקנים' ומאבדים את יעילותם בשיקום רקמות אחרות, אלו הנובעים משומן אינם מזדקנים! הם מסוגלים לשקם רקמות בגיל של 80 לא הרבה פחות מאשר באנשים צעירים.

מצבים שניתן לטפל בהם באמצעות זריקת שומן:

  • שחיקת סחוס
  • קרעים בגידים וברצועות
  • פריצת דיסק
  • נמק אווסקולרי- יש עדיין מעט מאוד מחקר על זה
  • טיפול בכמטי פנים

ההליך הזה עשוי להיות מכוסה במידה רבה כלכלית על ידי רוב חברות הביטוח הפרטיות. המערכת בה אנו משתמשים נקראת 'Lipogems' שהיא מאושרת על ידי ה-FDA ומוכרת בישראל על ידי משרד הבריאות. 

ד"ר וונדי מטפלת רק בשחיקת סחוס בקרעים בגידים ורצועות

איך זה נעשה?

קודם כל בוחרים את המקום שממנו שואבים את השומן- לרוב מהבטן או מהישבנים. המטופל שוכב ואנו מנקים את המקום היטב כדי לחטה את האזור. חומר הרדמה מקומית מוזרק לשומן לשטח גדול כדי לכסות את האזור ממנו ישאב השומן. לאחר המתנה של כ-10 דקות, שואבים את כמות של כ10- 20 מל מהשומן, לרוב באופן ידני שכן גישה זו שומרת על תאי השומן בצורה הטובה ביותר. לאחר מכן, השומן שנשאב עובר טיהור מחומר הרדמה, כדוריות דם אדומות וחלקים אחרים שאינם רצויים לצורך המטרה שלנו, כדי לרכז את התאי גזע. לאחר ניקוי אזור המפרק או הגיד הקרוע בצורה סטרילית, אנחנו מוכנים להזרקה.
אחרי הזריקה, כדאי לטפל במבנים בסביבה על ידי טכניקות אחרות, כגון הזרקת טסיות או פרולותרפיה כדי לשפר את התפקוד של כל האזור. אחרי הזריקה, מומלץ לחכות כמה ימים עד שבוע לפני שמתחילים פעילות גופנית מאומצת. אם זאת, פעילות גופנית מתאימה אחריכן תשפר את התוצאות הטיפוליות וזה חשוב כי כדי שהרקמות תהיינה חזקות, הן צריכות לעמוד ולפעול תחת הכוחות המופעלים עליהן.

מה צופן לנו העתיד?

מדענים עובדים על האפשרות לתרבת את תאי הגזע המזנכיימליים הללו, כך שנוכל להזריק אותם בכמויות גדולות יותר ובצורות טהורות יותר. בעשור הקרוב ידע נוסף יתקבל לגבי סוגי תאי הגזע שכדאי לגדל, וסביר להניח שאלה ישתנו בהתאם לרקמה שאנו מנסים לשקם.
סטראודים יהיו פחות בשימוש להזרקה. יש יותר ויותר עדויות על ההשפעות השליליות שלהם ברב המקרים בטיפול בבעיות שריר-שלד.

לקביעת תור

מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!

סוגי טיפול נוספים

הזרקת טסיות – PRP

טיפול בכאב עצבי מקומי

פרולותרפיה

זריקות אפידוראליות וחסמי עצב צוואריות

דיקור יבש

ארגונומיה ותרגילים