טיפול בפלאזמה עשירה בטסיות

טסיות הדם הם תאים קטנים שתפקידם המוכר הוא ליצור את קרישת הדם בעת פציעה. PRP הוא דם (לרוב מהמטופל עצמו) שיש בו ריכוז גבוה של טסיות דם. הטיפול ב- PRP הולך ומתברר כטיפול יעיל מאוד למגוון גדול של פגיעות ובעיות וזאת הודות לכך שבטסיות הדם נמצא חומרים הנקראים "פקטורי גדילה" והם מעודדים צמיחה וריפוי של רקמות הגוף. בהשוואה לפרולותרפיה, ניתן לומר שהחומר הפרולותרפי מעודד את יצירת פקטורי הגדילה ואילו ב PRP מזריקים אותם כבר מוכנים. על ההתעניינות הגוברת ב-PRP מלמדת העובדה שרק בשנים האחרונות התפרסמו מעל 7,600 מאמרים בנושא שמתוכם אלפי מחקרים.
בטיפול ב-PRP לוקחים דם מהמטופל, מפרידים את החלקים שבו בעזרת סיבוב בסנטריפוגה ומרכזים הרבה טסיות דם במעט נוזל פלאזמה. את שאר הנוזל ומרכיבי הדם זורקים ואת הפלאזמה העשירה בטסיות מזריקים למקום הפגיעה.
את ההפרדה ניתן לבצע בכמה אופנים. ניתן להפריד את חלקי הדם באופן ידני על ידי צנטריפוגה מיוחדת ואז להכין ידנית את הריכוז הנצרך או לחילופין, ניתן לעשות זאת על ידי מכשיר מיוחד שמפריד ומרכז הכל באופן אוטומטי. החיסרון של הדרך השניה הוא, שבמכשיר החשמלי כל מטופל צריך להשתמש בערכה משלו ורק הערכה עצמה, ללא התשלום על עבודת הרופא, עולה בין 1,200 ל 2,000 ש"ח. כרגע טיפול זה אינו מכוסה על ידי סל הבריאות ולכן עלותו מאוד יקרה. מסיבה זו, אני בחרתי בדרך הידנית שחוסכת מאוד בעלויות.

דוגמאות לשימוש ב- PRP

  • טיפול בבעיות אורתופדיות שונות כמו קרעי גיד או רצועה חלקיים, טנדינוזיס וארטריטיס ניווני.
  • סיוע בהשתלת עצם או גיד.
  • סיוע בהשתלת שיניים
  • רפואה אסטתית- טיפול בהתקרחות ובקמטים בעור

בטסיות הדם ישנם סוגים שונים של פקטורי גדילה וכל אחד מהם מסייע בדברים אחרים

  • Platelet derived growth factor- מסייע לבניית רקמות חיבור
  • Transforming growth factor- מסייע לבניית קולגן וליצירת החומר החוץ תאי
  • Vascular endothelial growth factor- מסייע לבניית כלי דם קטנים לריפוי רקמות
  • Insulin-like growth factor- מסייע ליצירת קולגן
  • Fibroblastic growth factor- מסייע לריפוי קולגן, סחוס ושריר
  • Platelet derived epidermal growth factor- מסייע בריפוי העור

ד"ר גאליה, רופא ספורט קנדי מפורסם, טיפל במאות ספורטאים בשיטה זו, הגיע לתוצאות טובות לטווח ארוך ועזר לרבים מהמטופלים שלו לחזור למגרש. ד,ר גאליה מציג את עבודתו בטד- Ted talk

PRF - טסיות עשירות בפיברינוגן

PRF (טסיות עשירות בפיברינובן) היא גרסה פשוטה מאוד של פלזמה עשירה בטסיות דם בכך שלא משתמשים בתרופות נוגדות קרישה. פשוט מרכיבי מופרדים בצנטריפוגה, הטסיות נשאבות ואז מוזרקות. תיאורטית, ברגע שטסיות הדם נקרשות בתוך הגוף, הטסיות משחררות את 'גורמי הגדילה', וזה אמור להיות טיפול יעיל בהרבה. המגבלה היחידה היא הזמן – מכיוון שלא נותנים נוגדי קרישה עם התערובת, צריך להיות יעיל ביותר להזריק את כל האזורים תוך מספר דקות, אחרת הטסיות ייקרשו לפני שהם מוזרקים. טיפול זה נמצא כמוצלח במיוחד בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית. אני מנסה למצוא דרכים להשתמש בזה לקרעים בגידים