כואבים הנובעים מהשריר

השרירים מהווים כ 40% ממסת הגוף שלנו, והם המרכיב הגדול ביותר. שרירים והפציה המקיפה אותם הם שניהם מחוללי כאבים משמעותיים מאוד, והם מסוגלים לגרום לכאב קשה, מתיש ואפילו כרוני. זה מנוגד לאמונה הרווחת, לפיה אנשים מאמינים שאם אחד "סובל רק מכאבי שרירים", הכאב יעבור עצמוני תוך מספר ימים. מקרים קשים וממושכים של כאבי גב תחתון וצוואר ופגיעות צליפת שוט, למשל, נובעים ממקורות שריריים. נקודות ההדק נחשבות כתוצאה מ"משבר אנרגיה" בו מעגל קסמים של אירועים פיזיולוגיים מנציח את המצב הכואב הזה, ואלו יכולים להופיע על כל שריר בגוף. שלוש דוגמאות שכיחות מאוד מתוארות כאן – אחת של כאבים חזקים מאוד באזור המותניים / הגב התחתון, השנייה  בישבן והשלישית של כאב ראש:  
  1. המקרה של נקודות הדק בגב התחתון נפוץ במיוחד לאחר נפילות, תאונות דרכים, או עלול להופיע לאחר כיפוף לא תקין להרים איזה חפץ, אפילו הכי קל. להלן ציטוט של טראוול וסימונס משנת 1998:
  2. המטופלים שלנו מדווחים באופן עקבי על כאב תמידי ועמוק במנוחה, לפעמים כאב חמור בכל תנוחה שהיא, אבל כאב מייסר במיוחד בתנוחה זקופה ללא תמיכה בעמידה או ישיבה….. תזוזה מינימאלית בחלק התחתון של הגו יכול לגרום להתפרצות של כאב חד הנותן תחושה של דקירת סכין… .שיעול או התעטשות יכולים לגרום לסבל אדיר. קימה מהכיסא או מהמיטה היא קשה במיוחד

  3. נקודות הדק בשרירי הישבן מסוגלים לגרום לכאב להקרין לאורך הגפה התחתונה; שריר הגלוטיאוס מימינמוס יכול להקרין כאב לאורך הרגל, אפילו עד הקרסול (ראה איור מס. 1), בדומה מאד לקרינת כאב כתוצאה של לחץ של פריצת דיסק על עצב וגם לכאב הנובע מאחת הרצועות באגן. רבים יראו את הרופא שלהם עם בעיות שכאלו ויחזרו עם האבחנה של פריצת דיסק; חלקם יומלצו על זריקת אפידורל או ניתוח, ושניהם לא יעזרו.
  4.  
  5. אם כאב ראש מיגרנותי מלווה בכאב צוואר, הוא יכול לנבוע מפעילות נקודות הדק בשריר הסטרנומסתויד (ראה איור מס. 2) ניתן לטפל במצבים אלה עם תרגילים ומיוחד בטכניקות דיקור יבש יחד עם התייחסות ליציבה וארגונומיה נכונה כדי למנוע הישנות של הכאב.
איור מס. 2: כאב ראש דומה למיגרנה, מוקרן משריר הסטרנומסטאויד בצוואר
איור מס 1: כאב מוקרן משריר בישבן, דומה לכאב מפריצת דיסק.