אוסטאוארתריטיס

Osteoarthritis

דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס, OA) היא בהחלט הפתולוגיה המשותפת הנפוצה ביותר, והיא פוגעת ב -10% מהגברים וב- 13% מהנשים מעל גיל 60. זה יכול להשפיע על כל מפרק, אך לרוב על הידיים, הברכיים, פרקי הירכיים והמפרקים הקטנים (הפצ'טים) בעמוד השדרה. סחוס היאלין רגיל בנוי מכונדרוציטים בריאים, חלבונים ומטריקס חוץ-תאי. סחוס ההיילין מסיך את המפרק ומונע בלאי מסוים, ומונע עצם לגעת בעצם. כאשר הסחוס עצמו נשחק, הוא כבר לא מספק למפרק שימון וככל שהניוון מתקדם, אז יותר עצם נוגעת בעצם.

אנשים רבים חיים ללא תסמינים. אנשים שיש להם תסמינים בדרך כלל סובלים מכאב ונוקשות. עם הזמן טווח התנועה הופך להיות מוגבל וככל שהמפרק המסוים ההוא הופך לתפקוד לקוי יותר, אז (במקרה של OA בגפיים התחתונות) יותר משקל נשען על הצד השני, ובהדרגה מפרקים אחרים נוטים יותר לפתח OA. כפי שאמרתי מספר פעמים, המפרקים הסקרואיליאקיים מושפעים הן מ- OA בעמוד השדרה והן ממפרקי הירך. ברגע שמשולשת זו מושפעת, יש לטפל בכל השלושה. השמנת יתר מהווה גורם סיכון משמעותי ביותר להתפתחות OA, ופוגעת גם בתגובת הגוף לטיפולי התחדשות ותגובה להתערבות ניתוחית.

עד לאחרונה, לא היה טיפול מוחלט באוסטיאוארתריטיס אלא רק בתסמינים. החלפת מפרקים בניתוחים הייתה הטיפול הסופי אם כי טומן בסיכונים ותוכנית שיקום ארוכה. עם כמה מפרקים, כגון החלפת מפרק הירך, ישנם מעט סיכונים ושיעורי ההצלחה טובים מאוד. להחלפות ברכיים יש סיכונים משמעותיים יותר לזיהום ולנזק עצבי. בחלק מהמפרקים יש מעט מאוד ניסיון בהחלפות מפרקים, כמו בקרסול. החלפת מפרק הכתף עדיין בשלבי החיתולים.

למרבה המזל, עם זאת, יש הרבה חידושים ממחקר עם רפואה רגנרטיבית. ישנן אפשרויות שונות, כולל פרולותרפיה למקרים קלים עד בינוניים, הזרקת פלזמה עשירה בטסיות דם, PRF) Platelet-Rich Fibrinogen) וגם שאיבת ממוח העצם, עם שילובים שונים של אלה. אלה בהחלט יכולים לא רק לדחות את הניתוחים, אלא עשויים לספק חלופות ארוכות טווח, במיוחד במפרקים שבעייתיים יותר להחלפה, ובהחלט בחולים שאינם יכולים לעבור התערבויות אופרטיביות קשות. למידע נוסף, עיין בסעיף PRP, PRF ותאי גזע.

במקרה שיש סיבולת מפרקים ניוונית קשה שלא הגיבה לאמצעים אלה, ניתן להשתמש בטיפולים שונים לכאב עצמו על ידי חסימות עצבים למיניהם וטיפול בגלי רדיו. במקרה של חולים הסובלים מכאבים נוירופתיים כסיבוך של ניתוח, יתכן ויהיה אפשר לטפל בעצבים הכלואים בעזרת הידרודיסציה.