כאב הכרוני

הכאב הכרוני לעומת זאת שונה לחלוטין במובנים רבים. הוא יכול להגרם כתוצאה מגורמים שונים כמו נקעים, תאונות, נפילות, פציעות גידים ורצועות, ארטריטיס, פריצות דיסק, תנוחות שינה ועבודה תקינות ועוד. עם זאת, בניגוד לכאב האקוטי, תפקידו של הכאב הכרוני אינו ברור והיחס אליו אינו חיובי. הכאב אמנם מזהיר את האדם ויכול לגרום לו לשנות הרגלים מסויימים, אך עם זאת, לרמת הכאב אין קשר לחומרת הבעיה. אנשים רבים בעלי ארטריטיס מתקדם או פריצת דיסק חמורה חיים כמעט ללא כאב משמעותית. הכאב הכרוני אם כן הינו סובייקטיבי ואינו בהכרח מבטא את הנזק שנעשה לגוף. בנוסף לכך, כאשר אדם סובל מכאב כרוני הדבר יכול להשפיע על מצב רוחו ושנתו, דבר שפוגע בסופו של דבר בהחלמה, מגביר את הכאב הכרוני ויוצר מעגל של כאב. ניתן לראות שהכאב הכרוני אינו מסייע בטיפול והגבלות, לעומתם ישנם אנשים רבים בעלי פגיעה קלה בהרבה שסובלים מכאב רב ומוגבלות בבעיה אלא אף מחמיר אותה.

לפני שבאים לטפל בכאב, חשוב לבצע בדיקה יסודית על מנת להבין את המקור לכאב. אם הכאב נשאר פחות או יותר באותה הרמה, הסבירות היא שלא מדובר במחלה חמורה. את המחלות החמורות, ניתן לשלול לרוב כבר בראיון או בבדיקה הפיזית. בנוסף לשלילת המחלות החמורות, מאתרים בבדיקה בעיות שלד-שריר שונות ואסימטריות.אם עולים מוקדם מספיק על הרגלים שאינם טובים מבחינה ביומכנית, ניתן לשנות אותם על ידי תרגול מתאים, ארגונומיה נכוונה ולפעמים אף טיפול אקטיבי יותר כמו דיקור יבש, פרולותרפיה או פלאזמה עשירה בטסיות דם, טיפולים עליהם יורחב בפסקאות אחרות. אם הבעיה היא נוירולוגית, כלומר שהכאב נובע מתפקוד לקוי של עצב, ניתן לטפל במגוון של טיפולים בהתאם למיקום הבעיה, כמו זריקות אפידוראל או חסם עצבי.

טיפול בכאב הכרוני מוכרח להתבסס על הבנת הגורם, ליקויי שלד-שריר הקשורים לכאב, ארגונומיה בעייתית הפוגעת במטופל כמו גם היחס הפסיכולוגי והרגשי שלו אל הכאב. חשוב מאוד להמשיך ולתפקד על אף הכאב ויש לזכור כי המשך התנועה הינה הכרחית. יש להתייחס ללחץ של המטופל מהכאב ויש לנסות ולהגיע עד כמה שניתן להתנהלות יום-יומית רגילה ותפקוד נורמאלי.