ד"ר אסנת וונדי

כיום אני עובדת כמומחית לשיכוך כאב בהדסה עין כרם בירושלים ומובילה את הטיפול בבעיות שריר-שלד ביחידת הכאב. אחד התפקידים החשובים שלי הוא בהוראה של מתמחים לרפואץ כאב והרדמה, ותלמידי רפואה.

התחלתי את הקריירה ברפואית שלי בהתמחות ברפואת המשפחה באוסטרליה. לאחר שעליתי ארצה בשנת 1985, המשכתי את ההתמחות, ועבדתי במרפאות ראשוניות שונות. רפואת המשפחה באוסטרליה מכוונת לטיפול בכאב המטופלים. מכיון שבאתי מרקע זה, מצאתי את עצמי די מתוסקלת בעבודתי בארץ, מפני שלא היו לי כלים שאיתם יכולתי להרגיע את סבלם של המטופלים. פעמים רבות, לאחר שהפניתי מטופלים למומחים למיניהם, היה תפקידי לתת את התשובה שפשוט המטופלים הנ"ל חייבים ללמוד לחיות עם הכאב מאחר ולא ניתן לעזור להם. אף על פי שבמקרים מסויימים אין לרפואה כל התשובות, לא האמנתי שגורלם של כל המטופלים הללו להמשיך לסבול.

לאחר חיפושים בארץ אחר רופאים עם חשיבה דומה, מצאתי כמה רופאים עם גישות דומות לרפואת שאיר-שלד והקמתי את החברה הישראלית לרפואת שריר- ושימשתי כיושבת ראש החברה במשך ארבעת השנים הראשונות. כיום החברה מונה מאות חברים.

תחום רפואת השריר-שלד מתעסק בהערכה קלינית מאד יסודית באיבחון גורמים שונים שתורמים לכאב המטופל בצורה הרבה יותר הוליסטית מאשר נעשה בשטח. חובה לבדוק לא רק את איזורי הכאב האלה, אלא גם את האיזורים השכנים, ואת תפקוד לא רק של האיבר הפגוע אלא גם תפקוד של כל מערכת השלד-שריר באופן כללי. ניתן להבין בקלות, לדוגמא, שאם פרק ירך כואב, ההשפעה היא על כל האגן שמשפיע על גב התחתון ועל צורת ההליכה של המטופל. יתכן שהוא גם יצלע, דבר שישפיע על הברך ועל הקרסול. אם לא נעשה הערכה קלינית של כל מערכת השלד-שריר ייתכן שבשלב כלשהוא איברים אחרים יצעקו "הצילו". בסופו של דבר אין לאבחן רק את האזור שהמטופל מתלונן עליו.

אחד העקרונות של הגישה הוא להעריך את המטופל ולא את ההדמיות. ההדמיות הן חשובות אבל משניות בחשיבותן למטופל. בנוסף, ד'ר וונדי מלמדת מגוון רחב של טיפולים אפשריים לטיפול בכאב, לא רק ממקור שריר-שלד